Návod: Jak platit pomocí Wise

Jak funguje služba Wise?

Wise (dříve TransferWise) zajišťuje platební styk do zahraničí. Vytvoříte si zdarma účet v měně ze které chcete posílat peníze do zahraničí – např. české koruny. Víte např. že někomu chcete poslat $10,000, tuto částku zadáte do formuláře ve svém účtu a on vám přesně spočítá částku v českých korunách + poplatek Wise (poplatek za zmíněnou částku je cca 828 Kč) Dále zadáte příjemce v zahraničí: např. firmu nebo osobu v USA, potvrdíte platbu a Wise vás vyzve, aby jste zaplatili klasickým, bankovním převodem na jeho účet vedený v české bance jako by jste platili cokoliv v ČR. Pro přijetí vaší platby Wise vyplatí přesnou částku v amerických dolarech na bankovní účet příjemce vedený v USD.

Jedná se o rychlý (2 pracovní dny), levný způsob jak platit do zahraničí (poplatky jsou mnohem nižší než ve většine bank)

Jaké jsou poplatky?

Platíte pouze jednorázový poplatek za každý převod. Wise nemá žádné poplatky za založení a vedení účtu.

Je tato služba bezpečná?

Společnost Wise je veřejně obchodovatelná společnost na burze v Londýně s tržní kapitalizací 11 miliard amerických dolarů a v současné době má cca 2400 zaměstnanců. My ve veribi.cz Wise používáme jako firma, tak i jako soukromé osoby již několik let a nikdy jsme neměli problém.

Co budete potřebovat?

 • email
 • online banking
 • vaše osobní údaje (jméno a příjmení, rodné číslo, adresu)
 • 1x doklad totožnosti např: OP, ŘP, pas (v elektronické podobě – scan přední a zadní strany)

Návod:

Upozorňuji, že všechny údaje osob a firem jsou v tomto manuálu fiktivní kvůli bezpečnosti. Věnujte prosím pozornost emailu s pokyny k platbě když objednáte nějaký podíl na hardware.

Registrace

Začněte kliknutím na tento odkaz a vytvořte si účet (pokud se zaregistruje pomocí tohoto odkazu, tak podpoříte naší firmu a zároveň získate jednu platbu do hodnoty $600 bez poplatku Wise – děkujeme!).

Máte na výběr buď osobní nebo firemní účet (návod je pro osobní účet a předpokládám, že bude podobný postup v případě firemního účtu kde možná budete muset prokazovat dokumenty k firmě) Zadejte email a heslo musí obsahovat minimálně 9 znaků (jak písmeno, tak číslici). Pokračujte kliknutím na zelené tlačítko.

Amount – Částka

Nyní jste na stránce kde zadáváte přesnou částku kterou má přijemce obdržet. Začněte tím, že u řádku you send = vy posílate zvolíte – české koruny – CZK (v případě, že chcete platit jinou měnou, tak zvolte jinou měnu) Pokračujte tím, že u řádku recipient gets = příjemce obdrží zvolíte – americké dolary- USD.  Nyní musíte zadat částku v USD.  Dále zvolte Low cost transfer (budete platit bankovním převodem) a klikněte na zelené tlačítko continue.

You – Vy

Zde klikněte na rámeček Personal (pokud platíte jako fyzická osoba) nebo Business (jako firma)

Níže vyplňte vaše osobní údaje včetně české diakritiky a klikněte na modré tlačítko Continue.

Recipient – Příjemce platby

Na další stránce klikněte na rámeček Business or charity (pokud chcete platit za své podíly)

Nyní se vám otevře nový formulář kde postupujte podle pokynů níže:

 • otevřete si email s pokyny k platbě
 • zadejte email: wise@veribi.cz
 • nechte zaškrtnuté políčko: I know their bank details
 • pokračujte s Local bank account
 • Name of the business: VERIBI LLC
 • ACH routing number: najdete v pokynu o platbě jako routing number
 • Account number: najdete v pokynu o platbě jako account number

 • Account type: Checking
 • Country: United States
 • City: Las Vegas
 • Address: 5348 Vegas Dr
 • State: Nevada
 • Post Code: 89108

Ještě jednou prosím vše zkontrolujte dle výzvy k platbě a klikněte na modré tlačítko Confirm.

Verification – Ověření vaší indentity

V modelovém příkladu jsem vybral National ID – Občasnký průkaz a zadal Czechia – Česko (opět zvolte dle vaší země a můžete také zvolit další typy dokladů: Passport – Cestovní pas a nebo Driver’s Licence – Řidičský průkaz).

V tento moment musíme mít v počítači připraveny scany OP (v našem případě) – scan přední a zadní strany zvlášť (dva dokumenty). Klikněte na Continue a nahrajte přední stranu OP do levého rámečku Front side a dále zadní stranu OP u Back side. Po úspěšném nahrání obou dokumentů klikněte na spodní tlačítko Continue.

Review – Závěrečná kontrola a vyplnění Reference

Konečně finální kontrola, do políčka Reference uveďte číslo objednávky a zároveň zaškrtněte, že souhlasíte s tím, že pokud potvrdíte tento převod a následně ho zrušíte, tak vaše další převody se mohou zdražit v budoucnu (proto toto potvrdťe až ve chvíli, že máte prostředky na svém účtu atd). Klikněte na Confirm and continue – potvrzuje platbu a následně vám Wise pošle údaje kam zaplatit.

 

Pay – Platba

Zde jen poslední shrnutí, můžete kliknout na Continue to payment – Pokračovat k platbě

Níže se vás Wise dotazuje zdali platíte přímo ze svého účtu – první možnost – account holder nebo ze společného účtu s někým – druhá možnost – joint account. Zadejte co se hodí ve vašem případě a stiskněte modré tlačítko Continue.

Zde nejdůležitější část. Příhlaště se do vašeho účtu v Online bance – podle toho z které banky chcete posílat a nyní zadejte klasickou tuzemskou platbu do ČR. Zadejte hodnoty podle pokynů níže:

 • Payee name: Název komu platíte (TransferWise – některé banky v ČR toto nechtějí, některé ano)
 • Reference: Variabilní symbol (záměrně umazáno – zadejte jako Var číslo které uvidíte bez prvního písmena)
 • Amount to send: Částka (záměrně umazáno)
 • Account Number: Číslo účtu (záměrně umazáno)
 • Bank Code: Kód banky (Wise má účet u Raiffeisenbank a.s.)
 • Doporučuji zadat Reference 1 písmeno + 7 čísel do zprávy pro příjemce

Proveďte platbu ve vaší bance a v účtu Wise klikněte na I’ve made my bank transfer – Provedli jste platbu.

Gratuluji právě jste zaplatili pomocí Wise a o zbytek je postaráno. Obdržíte emaily od Wise když od vás obdrží platbu a když jí pošle nám. My vám dáme vědět jakmile dorazí k nám!

Máme pro vás dobrou zprávu, až budete kupovat svůj další podíl, už budete jen ladit částku, váš účet už bude ověřený, najdete tam jako příjemce naší firmu VERIBI LLC a vše bude během pár minut hotovo! 🙂