Pojištění katastrofálních výpadků těžení

Když se podíváte na naši komunikaci v obchodních podmínkách, FAQ nebo telegramu, tak uvidíte, že opakovaně upozorňujeme, že v tomto byznysu nelze téměř nic garantovat. V roce 2021 jsme zažili ban těžení v Číně, výpadky dodávky energie, povstání a kompletní výpadek internetu v Kazachstánu. Dále pak různá stěhování mezi hosting centry, kdy ASIC minery byly offline několik měsíců. Jsou to situace, kterým se nedá vyhnout. Jde jen o to, aby se stávaly co nejméně. Jsou to ty katastrofální scénáře, u kterých chceme nabídnout částečné nebo úplné nahrazení příjmů z těžení, když na takovou situaci dojde.

Pro tyto katastrofální případy VERIBI nově zavádí pojištění výpadků těžby. Nejde o klasické pojištění, kde musíte platit nějaký poplatek. VERIBI použije svůj 20% podíl ze zisku na vyplácení výpadků těžby.

Co bude pokryto?

Vykrývání výpadků se nevztahuje na běžné ani na záruční opravy ASIC minerů. Nebude se to vztahovat na krátkodobé výpadky nebo běžnou údržbu. Je to doopravdy pro vážné situace, kdy více než 50 % ASIC minerů na nabídce dlouhodobě nepojede z důvodu nějakého externího problému. Např. dojde k poškození infrastruktury v hosting centru, které bude trvat opravit jeden měsíc a v takovém případě zhruba do 48 hodin nastavíme, že postižení držitelé budou dostávat pokrytí z VERIBI podílu na zisku. Jde o řešení těch nejvíce problematických výpadků nebo katastrof. Např. dlouhodobé výpadky energie v Kazachstánu, povstání a kompletní zablokovaní internetu v Kazachstánu, ban na těžení v Číně nebo i různá stěhovaní, kdy jsou ASIC minery týdny nebo měsíce mimo provoz.

Kolik procent výpadku bude pokryto?

Tady záleží, kolik výpadků zrovna v tom okamžiku bude. Zároveň čím více bude prodáno podílů na platformě tím více poroste diverzifikace i celková kapacita na vykrývání výpadků.

Kdyby např. došlo k výpadku malé části celkové kapacity (např. 10 %), tak by VERIBI podíl na zisku měl vykrýt většinu ušlého zisku uživatelů.

Když dojde k většímu množství výpadků najednou tak ta část, která bude vykryta z VERIBI podílu na zisku bude poměrově menší. Záleží tedy kolik ASIC minerů zrovna netěží a v jakém jsou poměru k těm, které dále těží.

Vykrývání funguje v reálném čase, tzn. nevyplácí se nic zpětně nebo předem. Prostě se rozdělí VERIBI podíl na zisku z běžícího hardware na ten hardware, který zrovna nefunguje.

Výše výplaty na nefungujících hardware závisí na současné obtížnosti sítě a kolik hardware ve stejném okamžiku netěží. Průměrně počítáme, kolik se vytěží na veškerém hardware a pak rozdělíme poměrově k ceně hardware a procentní výši jednotlivých podílů.

Na jak dlouho budou výpadky pokryty?

Maximální doba na pokrytí je 12 měsíců. Ve většině případů doufáme, že budeme schopni minery přestěhovat nebo opravit. Ale v případech, že dojde ke katastrofální a úplné ztrátě budeme z rezervního poolu vyplácet max. po dobu 12 měsíců.

Kolik to pojištění stoji?

Nic. Za toto pojištění a rezervní pool se nic neúčtuje. Je to jen interní záležitost VERIBI, že alokuje svůj podíl na zisku jako možné pojištění pro vykrytí velkých výpadků. Taky to maximálně zvyšuje naše incentivy, aby všechen hardware těžil a byl neustále online.

Na koho se toto pojištění výkonu vztahuje?

Na všechny zakoupené podíly na platformě, včetně těch v aukcích nebo tržišti. Kromě pár výjimek, u kterých to bude uvedeno (např. staré stroje S9, které ale v současnosti neprodáváme).

Jake jsou další výhody?

VERIBI bude vydělávat jen, když ASIC minery poběží. Když nějaké nepoběží (což se stává a je to realita tohoto byznysu), tak je VERIBI první, kdo na tom ztrácí. Uživatelé jsou pokryti z podílu na zisku, které VERIBI dostává za provoz této platformy. Čím více podílu se prodá, čím více budou prodeje diverzifikované, tím větší bude rezerva na pojištění výpadků těžby.

Je to permanentní funkce?

Je to nová funkce, kterou testujeme. Realizaci jsme udělali relativně jednoduše, aby se to dalo spustit co nejrychleji.  Chceme vidět, jestli v tomto uživatelé vidí přidanou hodnotu platformy a feedback.

Jaká je formule na výpočet pojištění nahrady za tezbu?

Pro výpočet pojištění vezmeme kolik sats na terrahash se vytěžilo za den na všech prodaných podílech, udelame prumer SATS/TH  a pak rozdelime podle vykonu TH na konkretnich podilech, ktere nejedou. Pri vyplate nahrady tezeni se odecita hosting z hosting kreditu jako pri tezeni. SATS/TH se meni podle aktualniho stavu bitcoin site a jeji obtiznosti. A take podle nasich vykyvu, ze u nekterych nabidek nam chodi platba ne kazdy den. Proto jsou videt vykyvy v odmene nahrady za tezbu.

Tezeni bitcoinu prinasi temer kazdy den nejake nove situace, ktere je potreba resit, takze verime, ze tato pridana hodnota je pro nase uzivatele velmi hodnotna.