O nás

Za projektem Veribi stojí americká firma VERIBI LLC. Majitelem VERIBI LLC je Česko-americký podnikatel Jan “John” Vanhara, který v minulosti kromě jiného vybudoval firmu SHIPITO na zasílání balíků do celého světa.

VERIBI LLC, dříve OFIPLEX NV LLC, byla původně realitní firma, založená ve státě Nevada, která se zabývala vlastnictvím a pronájmem průmyslových skladů. V současnosti se na plno zabývá těžbou bitcoinu.


Náš bývalý sklad v Nevadě

Původně nápad vznikl pro využití přebytečné energie v jednom ze skladu a využití tepla na vytápění v zimě. Při zkoumání, jak to zrealizovat jsme zjistili, že je celý trh velmi neprůhledný. Existuje obrovské množství podvodníků, kteří nabízí levné stroje, ale po zaslání krypto platby zmizí ze světa. Není jednoduché zjistit, kdo je věrohodným partnerem. Platby se provádí přes nevratné krypto transakce. Stává se, že dochází k velkým zpožděním – od objednání, až po zapojení strojů.

Rozhodli jsme se osobně prakticky vyzkoušet datacentra po celém světě a mezitím budujeme naši vlastní infrastrukturu. Naším cílem je zajistit co největší efektivitu provozu. Najít spolehlivé možnosti na levné ceny energie, kvalitní hosting, budování vlastní infrastruktury a škálovat objednávky pro dosažení nejlepších cen za stroje. Také hledáme, jak nejlépe diverzifikovat a minimalizovat rizika, aby těžit mohl doslova kdokoliv bez velkých starostí.

V každé nabídce máme vlastní peníze. U nových datacenter nejdříve sami vyzkoušíme jejich spolehlivost a po úspěšném testovacím provozu je nabízíme k prodeji.

Bohužel praktické zkušenosti z mnohých datacenter nás naučili, že musíme mít vše pod vlastní kontrolou. Často jsme se stali obětí nekompetence provozovatelů, kterým byla vypovězena nájemní smlouva, neměli správně zafixovanou cenu elektřiny nebo jiné provozní problémy. Přesouvat minery a řešit problémy s opravami se staly velmi nákladné, a proto budujeme vlastní datacentra na těžbu bitcoinu.

Zkušenosti s logistiky se velmi hodí na řešení problémů okolo těžby bitcoinu. Upřímně řečeno je to jedno z nejtěžších podnikání, které jsme kdy zažili. Nejenom, že se potykáme s měnící se cenou bitcoinu, ale také nárůstu obtížnosti sítě nebo komplexnosti developerských projektů při stavění datacenter. I z tohoto důvodu se snažíme podávat realistický pohled na toto odvětví a neslibujeme nereálné % výnosy, protože to prostě ani nejde. Je to jedno z nejvíce riskantních podnikáni, co jsme kdy zažili, a tento fakt neskrýváme. I proto jsme zavedli nové služby jako pojištění výpadku, kdy přerozdělujeme profit sharing uživatelům s minery, které nejedou. Proč minery nejedou si můžete třeba přečíst tady, kde jsme se podělili o naše “Příběhy z bojiště”, a taky z toho pochopíte, proč teď tak intenzivně investujeme do budovaní vlastních datacenter, kde máme vše 100% pod kontrolou a nelze se pak vymlouvat na třetí stranu. Každý problém si pak můžeme vlastními silami vyřešit a nemusíme se spoléhat na někoho jiného. V tomto to byly velmi drahé a zároveň velmi důležité zkušenosti, které vytvarovali firmu VERIBI do podoby, jaká teď je.

Naše nová sesterská firma Planet Express Shipping nám v současnosti pomáhá řešit logistiku, včetně zasílaní minerů nebo řešení náhradních dílů na opravy.

Jsme aktivní v bitcoinové komunitě, ale vyhýbáme se marketingu a sales. Jednak těžba bitcoinu kvůli vysokému riziku není vhodná pro masovou veřejnost, ale také raději věnujeme energii budování a vytváření dlouhodobých strategií, které považujeme za důležité pro dlouhodobou ziskovost v tomto obrovsky konkurenčním podnikaní. Těžení bitcoinu se nedá brát čistě jen jako podnikání nebo jako investice, kde si spočítáte výnos v procentech, pro počítání výnosu a očekávání nějaké stability je lepší investovat raději přímo zakoupením bitcoinu s menším rizikem, než se účastnit těžby. Uvědomuji si, že to je paradox, že firma, která jde “all in” do těžení dává takovouto radu. Jenže to není jen o počítaní výnosu a nějaké snahy vyhodnotit a manažovat rizika, je to také o tom, že se těžením podílíme na vytváření úplně nového a unikátního finančního systému. VERIBI a naši zákaznici se takto historicky podílíme na něčem velkém!

Na Telegramu komunikujeme s CZ & SK bitcoinovou komunitou, kde také otevřeně informujeme o pozadí tohoto byznysu a děláme časté updaty z našeho provozu.

Děkujeme všem našim současným zákazníkům, kteří tuto jízdu s námi zažívají od léta 2021. Taky děkujeme Kicomovi, za to, že pomohl VERIBI odstartovat tímto streamem.

John Vanhara, zakladatel VERIBI