Často kladené otázky (FAQ)

Bitcoin mining

 

Jak se těží bitcoiny?

Těžaři zpracovávají bitcoinové transakce pomocí asic minerů a za to dostávají odměnu ve formě nově vytěžených bitcoinů (BTC). Více například zde: Jak funguje tezba bitcoinu

Co je to asic miner?

ASIC miner je speciální těžební zařízení, které je určeno pouze pro těžbu kryptoměn. Jedná se defakto o jednoúčelový počítač. Hlavními výrobci jsou například firmy Bitmain, MicroBT nebo Canaan.

Co je mining pool?

Bitcoiny se v dnešní době těží přes tzv. mining pools. Připojené asic minery si pak rozdělí odměnu podle toho jak který přispěl k celkové hashrate. Známé mining pooly jsou např. český Slush Pool, F2Pool, ViaBtc nebo Antpool.

Co je to hosting?

Jedná se o datacentrum, kde jsou ideální podmínky pro asic minery – musí zde být vyřešen správný rozvod vzduchu, dostatečný přísun elektrické energie a rozumné internetové připojení. K dispozici bývá monitoring a případně technik. Většinou se jedná defakto o halu plnou regálů, které jsou plné asic minerů různých „podnájemníků“.

Je cena za energii fixována?

Ano, většinou je fixována cena za kWh, ale dochazi k ruznych odchylkam kdy napr. vyrostla cena zemnihu plynu a i cena za kWh narostla.  U některých nabídek se nám podařilo zafixovat cenu i na déle, takovou informaci se případně dozvíte v popisu konkrétní nabídky. Nekdy se stane, že ASIC miner má  rozdíl ve spotřebě a někdy je nám účtován tento rozdíl.

Kde vzniká a z čeho se skládá odměna pro těžaře?

Odměna je dvousložková, skládá se z jedné části z odměny za vytěžený blok a z druhé části ji tvoří poplatky z transakcí, které tvoří uživatelé. Odměna za vytěžený blok se půlí každé 4 roky, jedná se o takzvaný halving. Momentální odměna v roce 2021 je 6.25 BTC za vytěžený blok. Další halving nás čeká na jaře 2024, kde se odměna sníží na 3.125 BTC. Pro více informací ohledně halvingu a poplatků: Bitcoinblockhalf.com a Mempool jochen-hoenicke

Co ovlivňuje profitabilitu těžby?

Bitcoin mining nenabízí žádné garance. Výdělky závisí od ceny bitcoinu, ceny asic mineru, obtížnosti těžení a ceně za energii. Cena bitcoinu se mění každý den. Obtížnost těžení se mění každých 14 dnů. Cena energie zůstává stabilní po dobu kontraktu hostingu.

Je to velmi profitabilní, ale zároveň riskantní typ podnikání. Datacentra nenabízí žádné pojištění hardwaru – v katastrofálním scénáři je možné přijít o vše bez jakékoliv garance. I v takovém případě by vám bylo vyplácena naše pojistka po dobu 12 měsíců.

Když pomineme katastrofální scénáře, tak nejlepší a prověřená strategie je držet vytěžené bitcoiny ve vlastní hardwarové peněžence a ne je prodávat v době, kdy je cena bitcoinu na poklesu.

Kolik jeden asic miner vytěží bitcoinů?

Záleží na konkrétním typu asic mineru. Nejlepší je u výrobce si dohledat parametry konkrétního zařízení a následně si zobrazit současnou ziskovost pomocí online nástroje od Braiins: Profitability calculator

Co se stane v případě že těžba nebude profitabilní?

V takovém případě budeme konzultovat s jednotlivými zákazníky z konkrétní nabídky, jestli se celá nabídka asic minerů v daném datacentru odpojí nebo se bude dále pokračovat v těžení i se ztrátou. Podíl strojů je také možné prodat. Proto doporučujeme nejnovější a nejvýkonnější stroje i za cenu nižšího počátečního ROI (výnosu).

U moderních strojů je riziko odpojení kvůli nerentabilnosti minimální. U starších a méně efektivních strojů je to riziko významné. Velikou výhodou je také oddělená platba za hosting v dolarech, nestrháva se tedy z každé bitcoinové výplaty a lze těžit i s teoretickou dolarovou ztrátou.

Jaká je očekávaná životnost asic mineru?

Tato otázka souvisí s cenou energie a cenou bitcoinu. Může se stát že stroj nebude výdělečný po 2 letech (např. starší a méně výkonný stroj s větší spotřebou energie) nebo může těžit 3-7 let. Z tohoto důvodu kupujeme nové a výkonné stroje, aby doba těžení byla co nejdelší. Závisí především na ceně bitcoinu a celkové obtížnosti. Po hardwarové stránce lze asic miner opravovat, řeší se tedy primárně morální zestárnutí.

Co se stane, když se nějaký asic miner pokazí a je to opravitelné?

VERIBI zařídí opravu stroje. Pro běžné opravy jako je výměna zdroje, větráku nebo control boardu, se snažíme nakoupit předem náhradní součástky, tak aby k výměně došlo velmi rychle a přímo na místě. Tohle je bohužel zatím možné jen v místech, které máme pod vetší kontrolou (jako vlastni kontejner nebo vlastni hosting centrum).

V externích hosting centrech jsme závislí na tom jak dobře to mají zorganizované. Jestli hosting centrum nabízí opravy na místě a má náhradní díly. Ve většině případů nemají díly a ani nenabízí opravu. Pak je nutné ASIC minery posílat do servisního centra což stojí na poštovném zhruba $50 za poslaní do servisu a pak stejnou částku zpět. A čekaní 6-8 týdnu. Tomuto čekaní se chceme do budoucna vyhnout a proto směrujeme veškeré úsilí na to abychom měli vlastní hosting centra a opravy dělali sami. Některé opravy není jednoduché dělat např. oprava hashboardu. Když se pokazí jen jeden ze tří hasboardu tak vzhledem k dlouhým terminům čekaní ani na opravu neposíláme. Protože ztráta z těžení by byla větší za ty časové prodlevy než zisk. Čekáme až hasboardů bude na opravu více a budeme moci zkombinovat nějaké stroje tak aby byly plně funkční a ty které pak mají všechny tři hashboardy na opravu, pošleme do servisu.

Od června 2022 jsou opravy budou zahrnuty v rámci ceny hostingu. Misto uctovani za jednotlive opravy a strhavani castek z hosting kreditu,  tak sami delame rozhodnuti kdy je co potreba spravit a jake nahradni dily nakoupime predem pro snizeni nakladu. Jde o zjednoduseni procesu a administrativy.  Opravy ktere se nevyplaci vzhledem k ROI nedelame.

Co se stane, když se nějaký asic miner pokazí a je to neopravitelné?

Pokud je stroj v záruce, tak zařídíme výměnu. Pokud stroj v záruce není a je neopravitelný, jako že většinou je, tak se sníží hashrate nabídky. Například když v nabídce 10 asic mineru přestane jeden fungovat, tak nabídka bude pokračovat s 90% hashrate – to je obrovská výhoda podílu. Kdybyste totiž vlastnili konkrétní jeden asic miner a ten se zrovna neopravitelně rozbil, tak netěžíte nic.

Těžíte pouze bitcoin nebo i jiné altcoiny?

Převážně bitcoin. Experimentovali jsme i s hardware těžící další kryptoměny, ale výdělky jsou hned automaticky konvertovány do bitcoinu. Jednalo se o pouhé experimenty, primárním cílem je těžit bitcoin.

Na jakém mining poolu Veribi těží?

Momentálně stále testujeme více mining poolů a občas také mining pooly měníme. V našem zájmu je vždy najít nejlepší mining pool pro naše účely a ten nabídnout našim zákazníkům, protože sami těžíme a chceme maximalizovat výnos. U poolů které využíváme máme často nižší poplatky. Nejnižší je 0% – 1.2%.

Jaký je mining pool fee?

Většinou kolem 2 – 4%, vyjímečně se dá dostat k 1%.

Je možné změnit mining pool u nabídky?

Momentálně ne.

Těžíte na Braiins Poolu?

Experimentovali jsme se všemi mining pooly, včetně Braiins poolu. Aktuálně na něm netěžíme.

Používáte na nějakých asic minerech Braiins OS?

Aktuálně ně, ale testovali jsme to na Floridě.

Využívá se odpadní teplo které těžba produkuje?

Momentálně ne.

Nespotřebovává těžba bitcoinu moc elektřiny?

Ale notak… endthefud.org

Jak se dá zapojit do bitcoin těžby prostřednictvím Veribi?

Podívejte se na současné nabídky asic minerů na platformě – jaké stroje jsou k dispozici, kde jsou zapojeny a jak vychází současný výnos. Pak už si stačí jen vybrat a udělat objednávku na podíl.

Proč některé nabídky vypadají jakoby těžily obden?

Minery těží pořád, každý den. Jenom u menších nabídek, například 10ks minerů, se může stát že za daný den se nevytěží tolik, aby se dosáhlo na výplatní minimum z Poolu na Veribi. Vytěžené bitcoiny se nikde neztrácí, prostě se druhý den přičtou k výdělku a jakmile dosáhnou výplatního minima, tak se vyplatí. Tento fakt nemáme jak ovlivnit, možná právě proto preferujeme spíše větší nabídky, kde je více minerů.

Jak se počítá udávané ROI u nabídky?

ROI (průměr za 10 dnu, průměr za 30 dnu nebo celkově) je vypočítáno od spuštění nabídky a ukazuje roční historický procentní výnos nebo návratnost v měsících podle množství vytěženého bitcoinu a dnešní ceny BTC. Odpovídá strategii, že vytěžené bitcoiny se neprodávají a jejich cena se přepočítává podle aktuálního kurzu. Detailní ROI v grafu je počítáno podle množství vytěženého BTC v konkrétní den a odpovídajícího kurzu BTC v ten samý den. Odpovídá to strategii, že vytěžený bitcoin je prodán ve stejný den, kdy je vytěžen. Tyto údaje jsou spíše orientační, aby si udělal člověk představu, jakou nakonec zvolíte strategii a zda a kdy budete případně bitcoiny prodávat je čistě na vás a mohou vám ROI extrémně ovlivnit.

Jak se počítá ROI u minerů na splátky?

Při nákupu mineru na splátky je důležité pochopit, jak se ROI počítá – ROI se počítá na základě částky, kterou zákazník zaplatil do daného momentu. To znamená, že s každou zaplacenou splátkou se celková investice zvyšuje, a tím pádem se může měnit i hodnota ROI. V počátečních fázích, kdy je zaplacena menší část celkové ceny, může být ROI vyšší. To je dáno tím, že výnos je vypočítán v poměru k menší investované částce. Jakmile zaplatíte více splátek a vaše celková investice se zvýší, ROI se může snížit. Toto snížení odráží fakt, že nyní výnosy porovnáváte s větší investicí. Důležité je, že ROI se dynamicky mění s každou zaplacenou splátkou.

 

Nákup

 

Vidím že nabídky rychle mizí, je třeba spěchat a unáhlit research a rychle nakupovat aby na mě něco zbylo?

Snažíme se nové nabídky pořád přidávat a cílíme na to, aby platforma nebyla vyprodaná.

Jak probíhá platba za podíl na hardware a platba za hosting?

Platba probíhá v USD převodem na náš americký účet vedený v USD nebo pomocí BTC. Na USD platbu doporučujeme službu Wise (dříve pod jménem TransferWise), kde zaplatíte z vaší české banky na bankovní účet této společnosti vedený v CZK a ona pošle přesnou částku v USD na náš americký účet.  Přesné platební instrukce, jak zaplatit, obdržíte po dokončení objednávky na email.

Můžu poslat peníze přes Revolut?

Pokud se vám to podaří tak ano. Poslední dobou se nám stává, že většina plateb neprojde a je zamítnuta. Proto také preferujeme Wise, se kterým nemáme zatím problémy.

Žiju v USA, jak se vyhnout drahým převodům z americké banky?

Víme o třech variantách, které jsou momentálně levnější než standardní wire transfer. Založit si účet u Wise nebo vložit šek na pobočce Bank of America a nebo pokud máte právě BoA, pak využít převod zdarma v Zelle.

Jaké jsou vaše poplatky?

Účtujeme 20% z vytěžených bitcoinů. Tento poplatek zahrnuje náš management, monitoring, vyplácení plateb a běžnou údržbu. Snažíme se celou platformu budovat tak, aby se zákazník nemusel o nic starat a veškeré problémy řešíme za něj. U vytěžených bitcoinu je už započítán mining pool fee na straně mining poolu. V případě extrémních výpadku tento 20% profit sharing používáme jako naší formu pojištění, více se o pojištění můžete dozvědět zde.

Opravy asic minerů jsou prvních 12 měsíců řešené zárukou od výrobce, kromě nákladů na poštovné. Poštovné na záruční opravu je zhruba $100.

V současnosti jsou velmi nízké poplatky za transakce. Zatím veškeré poplatky za výplaty plateb z těžení neseme my, ale je možné, že část bude v budoucnu účtována zákazníkům. V případě, že posíláme odměnu za těžení mimo naše pravidelné platby, tak celý poplatek za platbu nese zákazník. Zákazník také nese poplatky za vrácení peněz z objednávek (přeplatky nebo vrácení peněz z nerealizovaných objednávek).

Jak dlouho trvá než se platba schválí?

U bankovních převodů to trvá většinou 1-4 pracovní dny, než se platba připíše na náš účet. Při platbě bitcoinem je platba označena za hotovou, pokud má 6 a více potvrzení. Stále ještě ale všechny platby, respektive převody podílů, ručně na konci potvrzujeme, i přesto se snažíme zprocesovat všechny platby do 24h od připsání na náš účet, včetně BTC plateb.

Jak probíhá obnova hostingu u zakoupených podílů?

Hostingy pro všechny naše stroje se budeme snažit obnovovat za co nejlepších podmínek.

Můžu koupit jeden konkrétní asic miner?

Ano, u některých nabídek je to možné.

Minimální investice znamená jak velký podíl na asic mineru?

U menších nabídek 5 až 10 asic minerů, je minimální podíl 1%, u větších například 50+ asic minerů je minimum 0.25%. Obecně to tak nějak vychází, že minimální investice je zhruba mezi 1000$ až 2000$ – s tím že velmi záleží jaké nabídky jsou zrovna na platformě a zda se jedná už o zapojené nebo budoucí nabídky, které se teprve budou zapojovat.

Na jak dlouho kupuji kontrakt?

Cena, kterou vidíte na platformě u jednotlivých nabídek se skládá ze dvou složek. První složka je časově neomezený podíl hardwaru, který budete vlastnit, a druhá složka je záloha na elektřinu, respektive celkově hosting, ta je v základu předplacená na 1 rok. Poté je potřeba hosting prodloužit.

Jaký je rozdíl mezi platbou za hosting a platbou za elektřinu?

Žádný, těžaři i my to obecně zaměnujeme. Doslova ale poplatek za hosting většinou obsahuje spotřebovanou elekřinu, poplatek za pronájem, poplatek za support nebo místního technika a případně poplatek za připojení, manipulaci, restart nebo změna konfigurace.

Kolik stojí hosting?

Záleží na ceně elektřiny, ale obecně je to zhruba 4$ až 7$ denně na jeden asic miner. Pro nabídku 10 asic minerů, kde zákazník bude vlastnit 1% bude vycházet hosting na zhruba 0.4$ až 0.7$ denně.

Lze hosting prodloužit?

Ano, lze kdykoliv dopředu prodloužit, respektive nabít dolarový kredit na hosting.

Co když hosting neprodloužím a vyprší kredit?

Veribi vás upozorní na to, že vám vyprší hosting a je vhodné ho zaplatit. Pokud zákazník neuhradí hosting nebo náklady za elektřinu, tak ztrácí nárok na výplatu vytěžených kryptoměn a zároveň má poskytovatel právo prodat zákazníkův podíl na hardware.

Co se stane, když se změní cena hostingu?

Na Veribi se hosting kredit nabíjí na rok dopředu a z toho se postupně strhává fixní poplatek. Pokud se po roce poplatek zvýší, tak se bud jen strhávat  vyšší částka a bude potřeba dříve dobít hosting dolarový kredit.

Jak funguje platba za hosting když zvýším podíl v jedné nabídce?

Procentuálně se upraví cena za hosting. Vše je přehledně vidět na platformě. Pokud jste dosud vlastnili 1% z nějaké nabídky a chcete tuto stejnou nabídku rozšířit o další 1%, tak dosud jste platili z celkového hostingu celé nabídky jen 1% a následně budete platit 2%.

Omylem jsem vytvořil objednávku a chci ji zrušit, co mám dělat?

Objednávku můžete zrušit přímo na domovské stránce v sekci Mé objednávky.

Jaké platby Veribi podporuje?

Platbu převodem v USD na naše americký účet – doporučujeme využít služeb Wise. Pro jednoduší platby jsme pro vás připravili návod na platbu pomocí Wise: Návod jak platit pomoci Wise. Případně přijímáme platby v BTC.

Lze platit bitcoinem?

Ano, odkaz na náš BTC Pay Server najdete v emailu po potvrzení objednávky.

Lze platit altcoinama nebo stablecoinama?

Napřímo nic jiného než BTC z kryptoměn nepodporujeme. Ale máme dobré zkušenosti se směnárnou fixedfloat.com, kde můžete velmi snadno a bez registrace směnit altcoiny za bitcoin. A v případě “fixed rate” můžete platit rovnou na námi vygenerovanou invoice z BTC Pay Serveru. V opačném případě, doporučujeme posílat směněné bitcoiny nejdříve na vlastní peněženku a až pak zaplatit objednávku, abyste měli pod kontrolou přesnou částku.

Lze spojit platbu za více objednávek dohromady?

Ano. Ideálně zkuste uvést všechny čísla objednávek do poznámky – jenom pozor, banky to často useknou, takže opravdu jen čísla.

Lze na platformě zapnout automatickou reinvestici bitcoinu?

Ne. Bitcoin si hodlujte 🙂

Dostanu za nákup podílu fakturu?

Ano, uvidíte ji na platformě ke stažení.

Vyžadujete KYC/AML při nákupu?

Ne.

Podle čeho se rozhodovat u konkrétních nabídek?

Neexistuje ideální nebo nejlepší nabídka. Je dobré diverzifikovat mezi více nabídek, minimálně tím i snížíte riziko například křemíkové loterie – ne všechny minery stejné modelové řady mají konstantní výkon, některé mohou těžit o 3% víc, některé o 3% miň, některé se mohou zase přehřívat a vypínat, jiné zase budou stabilní. Primárně je dobré koukat na cenu za TH, kterou uvádíme u všech nabídek, a v těsném závěsu také na cenu za hosting. To jsou dva primární atributy. Pro někoho hraje také velkou roli geografické nebo politické riziko a rozhoduje se také podle lokace.

Jak si nabiju peníze do svého depozitu na platformě?

Sekce Depozit momentálně slouží primárně jako USD peneženka pro peníze z prodejů na Tržišti. Momentálně není potřeba nijak dopředu nabíjet peníze před koupí podílu – po rezervaci podílu vám příjde email s platebnými instrukcemi, podle kterých následně podíl zaplatíte. Pokud byste přesto chtěli si depozit nabít nějakou větší částku, abyste nemuseli řešit platby za podíly, kontaktuje nás na support.

 

Prodej

 

Je možné podíl ve strojích prodat?

Ano je. Platforma obsahuje marketplace, kde každý zákazník může nabídnout svůj podíl na prodej a určí si vlastní vyvolávací cenu.

Jak funguje prodej přes tržiště?

Každý uživatel může prodat celou část svého podílu, ale i menší část, případně vytvořit více aukcí s menšími podíly. Prodej je formou aukce.

V případě, že prodáte jen část svého podílu, tak předplacený hosting se převede na neprodanou část daného podílu. Pokud prodáte celý podíl, tak vám vrátíme celý předplacený hosting s penězi za hardware.

Aukce trvá 24h, zároveň se automaticky prodlužuje o 5 minut, když někdo přihodí v posledních 5 minutách aukce.

Veribi figuruje po aukci jako escrow – po připsání platby od kupujícího vám můžeme peníze převést na váš bankovní účet nebo poslat pomocí BTC. Za aukci si neúčtujeme žádnou provizi, pouze jednorázový poplatek za vrácení peněz $50. Pokud peníze použijete na další objednávku, poplatek se neúčtuje.

Je možné odprodat podíl přímo zpátky Veribi?

Momentálně ne. Museli bychom kompletně změnit byznys model a zvýšit extremné provize na všem. Veribi by totiž doslova nemohlo investovat peníze do dalších minerů, protože by muselo držet likviditu na případný odkup a to je v tomhle byznysu nereálné a nikam by to dlouhodobě nevedlo. Proto také upozorňujeme že jde o rizikový byznys. Přesto jsme přišli s Tržištěm, kde je možné svůj podíl prodat formou aukce – a ani to není bohužel pořád standardem v tomto byznysu a jde tedy o přidanou hodnotu. I přes to, že je Veribi stále mladý a uzavřený projekt má toto Tržiště překvapivě dobrou likviditu, jak občas reportujeme v našem podcastu.

 

Výplata

 

Mohu si nechat vytěžené výplaty u Veribi a nevyužívat tedy výplatu do vlastní peněženky?

Ne, prosím, nedělejte to. Využijte pravidelnou výplatu do své peněženky. Bitcoiny jsou v bezpečí pouze u vás, když vlastníte klíče od své peněženky.

Kdy a jak často probíhá výplata vytěžených bitcoinu?

Momentálně jednou měsíčně na začátku měsíce dojde k výplatě pro zůstatek větší než 0.01 BTC.

Lze vynutit výplatu kdykoliv a pro jakýkoliv zůstatek pokud zaplatím poplatek?

Ano. Momentálně se ale musíte s takovým požadavkem obrátit na support.

Minimální zůstatek pro výplatu?

0.01 BTC pro automatickou výplatu bez poplatku.

Co když nedosáhnu na výplatu

Bitcoiny vám zůstanou v peněžence na platformě dokud na výplatu nedosáhnete.

Jaký je poplatek za výplatu?

Pravidelnou automatickou výplatu pro zůstatky nad 0.01 BTC bereme na sebe.

Jakou bitcoin peněženku mám použít?

My máme rádi hardwarové peněženky Trezor.

 

Investice

 

Je lepší vytěžené bitcoiny rovnou prodat nebo držet?

Záleží na vaši strategii, pokud chcete dividendu nebo pasivní příjem ve fiat penězích, pak asi prodat. Pokud chcete spořit bitcoin a částečně spekulovat na tvrdé peníze, pak HODL!

Je bitcoin těžba riziková investice?

Ano.

Jaká je minimální investice?

Minimální investice je zhruba mezi 1000$ až 2000$ – s tím že velmi záleží jaké nabídky jsou zrovna na platformě a zda se jedná už o zapojené nebo budoucí nabídky, které se teprve budou zapojovat.

Jaká je ROI (Return on investment)?

Velmi záleží na konkrétním modelu asic mineru, na ceně hostingu, na ceně bitcoinu nebo volatilitě hashrate. Také záleží na konkrétní strategii, zda koupit asic miner a nechat ho těžit do skonání světů nebo například rok těžit, a pak ho prodat dokud si drží cenu. Reálně někde mezi 12 až 60 měsíců. Pro vytváření strategie a výpočtů doporučujeme nástroje od Braiins: insights.braiins.com, Profitability calculator a Cost to mine.

Jaká je ROI počítaná v bitcoinu?

To se velmi špatně odhaduje, zde na rozdíl od dolarového ROI vstupuje ještě částečně časování trhu a nálada na trhu jako taková – zda je a bude bear nebo bull market. Neexistuje jasná odpověď a proto můžeme jen doporučit nástroje od Braiins a vytvořit vlastní tezi: insights.braiins.com, Profitability calculator a Cost to mine.

Vyplatí se reinvestovat vytěžený bitcoin?

Zde opět existuje více strategií a variant. Neexistuje na to jednoznačná odpověď. Ale proč jít proti Gresham’s law – utrácejte fiat a bitcoin si hodlujte. Ale jako platební prostředek je bitcoin mnohem pohodlnější.

Je výhodnější pravidelná investice do bitcoinu nebo začít s těžbou?

Jedná se o defakto stejnou otázku jako ROI v bitcoinu nebo reinvestice vytěžených bitcoinů – neexistuje jasná odpověď. Ani komunita se na tom neshodne co je jasně ve všech scénářích výhodnější – proto je nejjednodušší diverzifikovat rizika a případně řešit obojí. Pokud je někdo přesvědčen, že bitcoin půjde jen nahoru, tak se mu asi vyplatí spíše nakupovat napřímo. Na druhou stranu bitcoin je teorie her a vždy se někomu vyplatí těžit – jinak by to těžaři nedělali. A většinou se právě vyplatí těžit velkým hráčům, kteří mají přístup jako první k novým asic minerům a k levnému hostingu. Tak proč se nesnažit dostat mezi velké hráče 🙂

Jak se je to s daněmi?

Bohužel neexistuje univerzální odpověď a proto můžeme jen doporučit abyste se poradili s vašim daňovým poradcem.

 

Projekt Veribi

 

Kdo za projektem Veribi stojí?

Momentálně je projekt velmi mladý a v rané fázi – Veribi jako takové funguje v omezeném režimu teprve od září 2021. Za projektem stojí a celý ho vede John Vanhara.

Jak moc je projekt závislý na Johnovi?

Vzhledem k tomu jak je projekt mladý, tak docela hodně. Situace se bude zlepšovat, jak bude celý projekt dospívat a tým za Veribi se rozrůstat – jsme opravdu na začátku.

Co by se stalo pokud by John projekt opustil nebo se mu něco stalo?

Tato situace je momentálně v řešení a zvažujeme několik variant. Minimálně platby za hosting a výplaty bitcoinu by probíhaly ve standardním režimu. Ale rádi bychom vytvořili robustní řešení celé problematiky.

Jakou výhodu má využívat Veribi oproti těžbě v domácích podmínkách?

Budoucí nabídky dáváme za stejné ceny na platformu jako je sami kupujeme – tedy za mnohem lepší ceny, než má jednotlivec možnost sehnat. Většinou to jsou, ale nezapojené stroje, kdy je nutné čekat na dopravu a zapojení. Někdy i velmi dlouho. Jakmile se blíží cena zapojení, tak stejná nabídka může stoupat na ceně. A již zapojený hardware je prodáván s prémiovou cenou. Mít možnost zakoupit již zapojený stroj má větší hodnotu, protože ihned vydělává a není potřeba na nic čekat. Zároveň je velmi obtížné sehnat dnes dobrý, spolehlivý a cenově rozumný hosting, takže zapojený miner s vlastním místem v hostingu je velká přidaná hodnota. Na elektřině / hostingu nemáme přirážku.

Dostanete se tedy k nabídkám, ke kterým se jako jednotlivec nebo menší těžař nemáte moc šanci dostat – ať už k předobjednávkám na nové asic minery nebo levný hosting, kde se s vámi pod určitou velikosti objednávky ani nebaví. Je to velmi zajímavý byznys, ale je to stále trochu divoký západ, spousta věcí je nejasných a je potřeba mít ostré lokty a kapitál.

Co může Veribi garantovat?

Garantujeme, že se těžební stroje zakoupí, zapojí a budou ve stavu jak jsou v nabídce popsané. Vyzkoušíme, že vše funguje a stroj vydělává. Když je stroj označen jako nový, tak bude skutečně nový se zárukou od výrobce. Zajistíme, aby stroje byly dodány na místo kde budou hostovány a zapojené. Budeme provádět každodenní monitoring. Notifikovat hosting centra když zjistíme, že nějaké stroje jsou offline. Zajišťujeme placení za elektřinu a hosting. A také pravidelné analýzy ziskovosti a případné hledání řešení různých problémů. Jsou to všechno činnosti, které také děláme pro sebe, protože sami máme do strojů investováno a těžíme s nimi bitcoiny.

Budoucí nabídky jsou více riskantní z důvodu zpoždění s termínem zapojení nebo změny ceny hostingu. V případě, že zapojení bude opožděno o více jak 60 dnů nebo cena hostingu vzroste o více než 10%, tam vám nabídneme vrácení peněz (maximálně do výše původní prodejní ceny).

Co nemůže Veribi garantovat?

Jak moc bude těžení profitabilní. Nemůžeme garantovat cenu bitcoinu, cenu elektřiny po skončení kontraktu nebo spolehlivost jednotlivých strojů. Výnosnost se mění každý den podle ceny bitcoinu a každé dva týdny podle změny obtížnosti v bitcoin síti. Je to riskantní podnikání a s tím je potřeba k tomu takto přistupovat.

Bude Veribi vlastnit vždy nějaký podíl na každé nabídce?

Toto se trochu mění s pojištěním, které původně nebylo, takže ikdyž má Veribi většinou nějaký podíl v každé nabídce, tak i kdyby nemělo, tak díky tomu, že pojištění přerozděluje 20% profit sharing Veribi, tak incentivy jsou velmi vysoké, aby všechno jelo nebo aby se vše co nejrychleji vyřešilo, protože když minery nejedou, tak to se to vyplací ze zisku Veribi.

Veribi má pojištění?

Nejde o doslovné standardní pojištění – tento byznys bohužel/zatím žádná pojišťovna nepojistí. Přesto po zkušenostech, které jsme nabyli za poslední rok, jsme přišli s pojištěním proti katastrofálním výpadkům, více se dozvíte v tomto článku. Toto pojištění je extrémní přidané hodnota, to zatím nikdo jiný nedělá. Doslova přerozdělujeme profit, pokud něco fakt nejde podle plánu. Celkově to snižuje rizikovost projektu a ukazuje to, že opravdu stojíme za svým projektem a chceme aby věci fungovali – a pokud nefungují, tak stejně bude dostávat výplatu z pojištění.

Nenašel jsem odpověď na moji otázku, na koho se můžu obrátit?

Přidejte se k nám do skupiny na telegramu, kde máme super komunitu – BTC Tezba

Komunita je fajn, ale psaná forma mi moc nevyhovuje. Nemáte tam něco na poslouchání?

Máme! Vydáváme nepravidelně podcast o Veribi v krátkém a neformálním formátu. Je dostupný na Spotify, Google Podcast nebo i jako RSS přes Anchor.