Příběhy z bojiště

Zajímá vás, jak funguje zákulisí těžení na VERIBI? Jaké problémy se řeší? Tak si můžete číst tyto krátké poznámky z každodenního řešení různých situací. Taky doufáme, že toto čtení odradí slabší povahy, protože těžení bitcoinu je doopravdy velmi riskantní záležitost. A i když to neustále opakujeme na stránkách i v obchodních podmínkách, tak jsou jedinci, co jen optimisticky kliknou, koupí podíl a pak je překvapí, když se objeví problém. Tak snad tyto příběhy pomůžou dokreslit obrázek o čem toto podnikání je. Investujte jen o co můžete přijít, protože toto podnikání je jak na divokém západě. Z právních důvodů neuvádíme vždy přesná jména hráčů a dáváme jim přezdívky.

 

Kazachstán – problémy s energií a pak protesty

Když došlo na ban minerů v Číně, tak se většina z nich přestěhovala, kam se dalo. Populární destinací se stal Kazachstán. Geograficky je blízko Číně. Elektřina je levná. Kazachstán je bývalá Sovětská republika a většina infrastruktury byla postavena před 30 roky. Údržba asi moc neprobíhala, protože v roce 2021 začaly obrovské problémy. Výpadky infrastruktury. To vedlo k omezení dodávek energie v říjnu a nakonec ke kompletnímu zastavení dodávek v listopadu. Výpadky ale neměly všechna hosting centra a ve všech oblastech. Pořád jsou v Kazachstánu místa, kde se těží.

Když už jsme se rozhodli naše minery přestěhovat do místa, kde se dá pořád těžit (zaplatili 17 tisíc zálohu na hosting jinde), tak naše současné hosting centrum přišlo s požadavkem, že musíme zaplatit daně a cla za minery co u nich máme. Protože sídlí ve free trade zóně, tak nikdy clo neplatili. Jenže původně nám řekli, že když minery zůstanou v Kazachstánu, tak není potřeba nic platit. Zaplatili jsme zálohy v jiném centru, které dodávky elektřiny má. V den stěhování nám řekli, že máme doplatit 70 tisíc dolarů. Působilo to skoro jako vydíraní. Najali jsme právníka. Vyjednáváme, protože právník tvrdí, že bychom nic platit neměli a nemuseli. Mezitím se dodávky energie obnovily (začátek ledna), ale právě teď začali protesty a vláda v Kazachstánu vypnula internet. Minery mají energii, ale bez internetu nemohou těžit. Takže jsme offline (5. ledna 2022).

Protestující obsadili prezidentský palác v bývalém hlavním městě Almaty. Prezident vyhlásil výjimečný stav ve dvou městech. Demonstrace začaly na začátku ledna jako reakce na zvyšování cen benzínu.

 

Už několik stěhování s BUZOLOU, už přes 3 měsíce offline v Kentucky

Buzola je jedním z největších hráčů na poli hostování ASIC minerů. Dokonce bych řekl, že do léta byli jedním z nejlepších hráčů. Spolehliví. Neměli nejnižší ceny na minery, ale za to elektřina/hosting byly vždy levné. V létě se jim stal průšvih a tisíce minerů bylo opožděno s nasazením o 4-5 měsíců. Ve světě miningu beru, že každých pár měsíců je jako celý rok. Buzola je, ale velmi dobrá na to jak manažují PR. Málokdy vidíte ty nepříjemnosti propírané na veřejnosti. Když si zákazníci stěžují, tak je konverzace vždy převedena do privátního DM, kde slibují a slibují. Je to firma, která dokázala mít obrat přes $100M už zhruba po 6 měsících fungování a za tu dobu už došlo na stěhování několika hosting center.

My jsme s nimi zažili stěhování, které začalo s problémy v září. Minery byly offline. Na restart se čekalo týdny!!! Na změnu poolu taky týdny. Bylo vidět, že je problém, ale Buzola nechtěla říct jaký. Nakonec vyšlo najevo, že hosting zařízení koupil jiný majitel a postupně začal vyhazovat všechny možné nájemníky. Tohle postihlo více poskytovatelů, kteří tady hostovali. Pro dokreslení zajímavosti, je v tom zapojený i Ukrajinský oligarcha, který údajně vytuneloval nějakou banku, a celý areál bývalých železáren vlastní
Buzola zařídila přestěhování do jiného hosting centra. Bylo slíbeno, že vše proběhne do 3 týdnů. Teď je to přes 3 měsíce a stále jsme offline.

 

Opožděné objednávky u KRYCHLE. 

Tohle je firma, které se ještě v dubnu říkalo Apple těžařských firem. Nejlepší support. Vše integrované do vlastního hosting centra, vlastního poolu, vlastního supportu. Jenže v létě se zjistilo, že toto Apple přestalo fungovat. Hostovali ve stejném hosting centru v Kentucky. A nový majitel centra to řešil brutálně. Klienty vyhodili a poslali jim minery domů. Spoustě lidem přišly minery poškozené (to se stává často při posílání), špinavé nebo s nainstalovaným softwarem na overclocking (bez jejich vědomí).

Myslím, že ti, kdo zažili tuto příhodu, už je za Apple nepovažují. My s KRYCHLÍ máme jen tu zkušenost, že objednávka z března, která měla být zapojena v srpnu, stále není zapojena (leden 2022). A tohle měl být jeden z nejlepších hráčů na trhu :-). Zákazníci byly hodně frustrovaní, protože minery měli měsíce offline, ale účty a hostingy jim pořád chodili. A ve smlouvě je, že když neplatíte účet za hosting, tak vám může propadnout miner jako zástava.

 

5 tisíc ukradených ASIC minerů

Daniel Kim je náš dobrý kamarád a vícekrát nám už pomohl řešit různé problémy a dával nám rady, jak se v tomto těžebním prostoru pohybovat. Shodou okolností žije v Las Vegas, kde jsem dříve bydlel a známe se přes společného známého, který byl mým konkurentem, když jsem v Las Vegas provozoval firmu IncParadise (zakládání firem v USA). Tady si přečtěte článek ze CNN, jak mu a dalším firmám ukradli ASIC minery z hosting centra v New Yorku.

A právě díky takovýmto zkušenostem jsme přišli s unikátním pojištěním, které se vztahuje na tyto extrémní scénáře. Více se o pojištění můžete dozvědět zde v sekci pojištěni.